Reklam
Reklam

Bakan Selçuk, Türkiye'de ilk olacak uygulamayı duyurdu

Bakan Selçuk, Türkiye'de ilk olacak uygulamayı duyurdu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından engelli çocuklar için Türkiye'nin ilk "Aile Temelli Ulusal Erken Müdahale Programı” üzerin

Bakan Selçuk, Türkiye'de ilk olacak uygulamayı duyurdu
25 Mayıs 2020 - 15:48

Bakan Selçuk, Türkiye'de ilk olacak uygulamayı duyurdu


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından engelli çocuklar için Türkiye'nin ilk "Aile Temelli Ulusal Erken Müdahale Programı” üzerinde yapılan çalışmalarda sona gelindiğini açıkladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı yazılı açıklamasında “Aile Temelli Ulusal Erken Müdahale Programı Çalıştayı kapsamında, gelişimi risk altında olan veya hafif, orta, ağır düzeyde engelliliği bulunan çocuklarımızın ve ailelerinin desteklenmesi, izleme ve takip mekanizmalarının belirlenmesi için yaptığımız çalıştay yol haritamız olacak.” diye konuştu.

Risk tespitinde aile, çocuk ve toplumsal risklerin birlikte ele alınacağının belirten Bakan Selçuk, “Erken müdahale ile ilgili göstergelerin oluşturulması ilk olarak yapacaklarımız arasında.” dedi. Erken müdahaleden sorumlu kurumlar arasında işlevsel bir ortak veri tabanı oluşturmayı da hedeflediklerini söyleyen Selçuk; “Erken müdahaleden sorumlu kurumların bir arada çalıştığı sistematik ve bütüncül bir mekanizma kurulması için çalışmaları başlattık.” ifadesini kullandı.

Bakan Selçuk,  eğitim boyutunu da ele aldıklarını ve bu konuda da çalışmalar yürüttüklerini kaydederek, ilgili bölümlerin lisans ve lisansüstü eğitim müfredatlarına ‘erken müdahale ve aile temelli yaklaşımlara yönelik derslerin’ eklenmesi için YÖK ile görüştüklerini belirtti.

Bakanlık, ASDEP uygulaması kapsamında yapacağı hane ziyaretlerine erken müdahale programlarında etkin rol oynayacak şekilde işlevsellik kazandırılma çalışmalarına da başlayacak. Erken müdahale kapsamında değerlendirilen bebeklerin ailelerini desteklemeye yönelik 2019 yılında hayata geçirilen Gündüz Bakım Evlerinin niteliği de arttırılacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum