Reklam
Reklam

Eğitimde sözleşmeli ayrımı kalkıyor Başöğretmenlik geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20. Millî Eğitim Şûrası'nda yaptığı konuşmada, “Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun kısa sürede Meclis'e sunulacağını, kanunla birlikte sözleşmeli ve kadrolu ayrımının da ortadan kalkacağını açıkladı” dedi.

Eğitimde sözleşmeli ayrımı kalkıyor Başöğretmenlik geliyor
01 Aralık 2021 - 16:22
Bugüne kadar 19 kez düzenlenen şûranın; millî eğitim, eğitim camiası, öğrenci, öğretmen ve veliler açısından hassaten faydalı, verimli, önemli tavsiye kararlarının alındığı bir mecra olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğitimde fırsat eşitliği’ ana teması altında toplanan 20. Millî Eğitim Şûrası da inşallah önümüzdeki döneme dair yol haritası niteliğinde kararların alınacağı bir toplantı olacaktır. Şûra sonuçlarının ‘güçlü eğitim güçlü Türkiye’ mücadelemizde bizlere rehberlik edeceğine yürekten inanıyorum” dedi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu kısa süre içerisinde TBMM'ye sunulacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Öğretmenlerimiz ilk kez kapsamlı ve bütüncül bir meslek kanununa kavuşacaklar. Öğretmenlikte adaylık kaldırma sınavı bir kenara bırakıyoruz, bir program uygulayarak öğretmenlerimize destek olacağız." ifadelerini kullandı.

Öğretmenlere müjdeleri sıralayan Erdoğan, yaptığı açıklamada, "Uzman öğretmenlerimiz bir derece alacaklar ve maaşlarında 1000 lira artış olacak. Yüksek Lisans yapmış öğretmenlerimiz sınavdan muaf tutulacaklar. 10 yıllık uzman öğretmenler sınavda başarılı olduktan sonra baş öğretmen olacaklardır.

Ayrıca maaşlarında 2 bin lira artışa gideceğiz. Doktora yapan öğretmenlerimiz bu sınavdan muaf olacaklar.

Öğretmenlikte adaylık kaldırma sınavını bir kenara bırakıyoruz. Mesleki gelişmeleri temelinde bir program uygulayarak adaylarımıza destek olacağız. Sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımını da ortadan kaldırıyoruz." dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum