Reklam
Reklam

ERDOĞAN'DAN AB'YE POLONYA'DAN NET MESAJ

Polonya Cumhurbaşkanı Duda ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Polonya ilişkileri hakkında, “İkili ticaret hacmimizi artıracak bir nüfusumuz var

ERDOĞAN'DAN AB'YE POLONYA'DAN NET MESAJ
17 Ekim 2017 - 21:43
Polonya Cumhurbaşkanı Duda ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Polonya ilişkileri hakkında, “İkili ticaret hacmimizi artıracak bir nüfusumuz var. Türkiye ile Polonya arasındaki ticaret hacmine baktığımız zaman, 6 milyar dolar gibi bir seviyedeyiz. Ama iki güçlü ülke için bu çok düşük bir rakam. Bunu önümüzdeki 5 yıl içerisinde 10 milyar dolara çıkarmalıyız” dedi.

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Polonya’nın başkenti Varşova’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile ortak basın toplantısı düzenledi. Görüşmelerinde Türkiye ile Polonya arasındaki ikili ilişkileri etraflıca ele alma fırsatını bulduklarını, siyasi, askerî, ekonomik, ticari ve kültürel alanlarda iki ülke arasında neler yapıldığını ve yapılabileceğini görüştüklerini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polonya’nın 2018-2019 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliğinin hayırlı olması temennisinde bulundu.

NATO içerisindeki ülkeler olarak, Türkiye’nin Polonya’yla dayanışmasının önem arz ettiğini ve bu dayanışmayı güçlendirerek devam ettirmelerinin şart olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Fakat Polonya Avrupa Birliği’nde bulunuyor, biz de Avrupa Birliği’ne sokulmuyoruz. Polonya bizi destekliyor. Türkiye Avrupa Birliği’ne hâlâ alınmadı, alınmıyor. Hâlbuki bizim müracaatımızdan sonraki süreçte alınan ülkelerin birçoğunun bizimle mukayese edilir bir yanı yok. Şöyle fasılları masaya yatırdığımız zaman, örneğin Başbakanken liderler zirvesine katılırdım, 15 fasıl vardı, daha sonra bu fasılları 35’e çıkardılar. Çıkarmanın sebebi de ne biliyor musunuz? Türkiye’nin buraya girmesi mümkün olmasın. Hatta bazıları ‘imtiyazlı ortaklık’ dedi, bazıları ‘mümkün değil’ dedi. Tabii ben de hep şunu söylüyorum: Almayacaksanız açıklayın şu işi, bilelim, ne biz sizi meşgul edelim, ne de siz bizi meşgul edin, işi bağlayalım. Bunun da kararını vermiyorlar. Biz de ‘minderden kaçan biz olmayacağız’ diyoruz, onların kararını bekliyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum