Reklam
Reklam

KAVAKLILAR YAŞAR DOĞU'YA SAHİP ÇIKIYOR

Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Yaşar Doğu anısına Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Yaşar Doğu Anı Evi Müzesi ve güreş sahasının açılışı büyük bir katılımla gerçekleşti

KAVAKLILAR YAŞAR DOĞU'YA SAHİP ÇIKIYOR
02 Ekim 2017 - 21:35

Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Yaşar Doğu anısına Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Yaşar Doğu Anı Evi Müzesi ve güreş sahasının açılışı büyük bir katılımla gerçekleşti.


 Samsun’un Kavak ilçesine bağlı Emirli mahallesinde Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Yaşar Doğu’nun büyüdüğü evi müzeye dönüştüren Samsun Büyükşehir Belediyesi aynı zamanda yine bu mahalleye Yaşar Doğu anısına güreş alanı yaptı. Büyük bir kalabalığın katıldığı açılışa Samsun Valisi Sayın Osman Kaymak, CHP Samsun Milletvekili Sayın Kemal Zeybek, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Sayın Nihat Soğuk, 22. Dönem Samsun Milletvekili Sayın Mehmet Kurt, Havza Kaymakamı ve aynı zamanda Kavak Kaymakam Vekili Sayın Metin Yılmaz, Atakum Belediye Başkanı Sayın İshak Taşçı, Alaçam Belediye Başkanı Sayın Hadi Uyar, Ayvacık Belediye Başkanı Sayın Mustafa Belür, AK Parti Kavak İlçe Başkanı Bülent Yüksel, Milliyetçi Hareket Partisi Kavak İlçe Başkanı Cahit Kamber ve Siyasi Parti Temsilcileri, İlkadım eski Belediye Başkanı Sayın Necattin Demirtaş, Kavak Dernekler Federasyonu Başkanı Sayın Opr. Dr. Yılmaz Karagöz, Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici, Yaşar Doğu'nun Oğlu Sayın Prof. Dr. Gazanfer Doğu, Dernek Başkanları, Daire Amirleri, Sivil Toplum Kuruluşları, Muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.


7-8 senedir düşündüklerini ve hayata geçirmek için büyük mücadele verdiklerini bildiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz konuşmasına şu şekilde devam etti; “Dünya ve Olimpiyat Şampiyonumuz, Efsanevi güreşçimiz Yaşar Doğu’nun bugün burada açılışını yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yaşar Doğu gibi efsane güreşçinin ülkemiz için yapmış olduğu fedakarlıkların yanında bizim yaptığımız küçük kalıyor. Yaşar Doğu spordaki başarısının yanı sıra ahlakı ile de tüm sporculara örnek olabilecek bir kişi. Bu yüzden neden Yaşar Doğu adına burada bir kültür merkezi kurup onun ahlakını ve yaşamındaki öz veriyi ve başarıları tüm sporculara aktarmayalım. Bu konuda da gerekli girişimlerde bulunduk. Bugün hepimiz için çok özel ve anlamlı bir gün bu günde bizlerin yanında olan siz değerli misafirlerimize sonsuz şükranlarımı sunuyorum” ifadelerinde bulundu.


Kavaklıların her zaman Yaşar Doğu’ya sahip çıktıklarını ve bundan sonrada çıkacaklarını vurgulayan Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu konuşmasına şu şekilde devam etti; “Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz’a ilçemizin medarı iftiharı Yaşar Doğu için yaptığı çalışmalardan dolayı şahsım ve tüm Kavaklılar adına teşekkür ediyorum. Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Yaşar Doğu nasıl yaşamı süresi boyunca ilçemizi çok iyi temsil ettiyse vefatından sonrada onun ismi sayesinde ilçemiz hep hafızalarda kaldı. Milli güreşçimizin anı evi müzesinin ve güreş alanının açılışını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Böylesine güzel bir günde yanımızda olan tüm hemşehrilerime sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Yaşar Doğu’nun adının Kavak’ta yaşatılması adına birçok alana onun ismi verildi. Bunların bazıları şu şekilde ; Yaşar Doğu Anıt Park ve Heykeli, Yaşar Doğu Güreş Eğitim Merkezi, Yaşar Doğu Mahallesi gibi birçok alanda Milli Güreşçimizin ismi yaşatılıyor. Ayrıca her sene ilçemizde merhum Milli Güreşçimiz adına Mevlid-i Şerif okutulup güreş festivalleri düzenliyoruz. Yaşar Doğu bizim her zaman medarı iftiharımız olacak“ ifadelerinde bulundu.


Yaşar Doğu Anı Evi Müzesi’nin açılışının arından Yaşar Doğu adına yapılan güreş sahasında Kırkpınar Başpehlivanlarının da katıldığı yağlı güreş müsabakaları yapıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum