Muştu, kan ertelenemez ve yerine başka bir şey konulamaz

14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü nedeniyle Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen etkinlikte kan ihtiyacının sürekliliğine vurgu yapıldı.

Muştu, kan ertelenemez ve yerine başka bir şey konulamaz
15 Haziran 2022 - 08:06
Kızılay Samsun İl Başkanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kan ihtiyacına farkındalık yaratmak için "14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü" etkinliği düzenlenerek sürekli kan ihtiyacı olduğu anlatıldı.

Programa katılan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, kan bağışının önemine vurgu yaptığı konuşmasında pandemi döneminde kan stoklarının erdiğini günlük kan ihtiyacının karşılanması için vatandaşların kan bağışı konusunda duyarlı davranması gerektiğini söyledi. Vali Dağlı, konuşmasında "Kan bağışını artırmak için gayret gösteriyoruz. Kan bağışında bulunan duyarlı vatandaşları tebrik ediyorum. Bir süre önce '5555 Kan Bağışı Kampanyası' düzenlemiştik. Başarıya ulaştık ve bu sayıyı geçtik ancak bu yeterli değil. Bundan sonra hem yeni kampanyalar yapacağız hem de bugün olduğu gibi farkındalık çalışmalarına devam edeceğiz. Temennimiz hiçbir insanımızın ihtiyacı olmaması ama bu da bir zorunluluk. Vatandaşlarımızı kan vermeye biraz daha alıştırabilirsek, hazzını inşallah onlar da tatmış olur." ifadelerini kullandı.

Samsun'da günlük ortalama 200 ünite ülke genelinde ise 9 bin ünüte kan ihtiyacı olduğunu söyleyen Kızılay Samsun İl Başkanı Ahmet Muştu, kan bağışının önemine vurgu yaparak "Kan ertelenemez ve yerine başka bir şey konulamaz bir tedavi aracıdır." dedi. Muştu, kan bağışı konusunda vatandaşlara çağrıda bulunarak ertelenen her bağışın bir insanın hayatına etki edeceğinin unutulmaması gerektiğini söyledi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum