Samsun batı ve doğu çevre yolu güzergahı belirleniyor

Samsun batı ve doğu çevre yolu güzergahı belirleniyor Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M

Samsun batı ve doğu çevre yolu güzergahı belirleniyor
15 Mart 2020 - 11:11

Samsun batı ve doğu çevre yolu güzergahı belirleniyor


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, Samsun'a gelerek ulaşım alt yapı devam eden ulaşım projelerini inceleyerek hayata geçirilecek olan yeni projeler hakkında açıklama yaptı

Bakan Turhan, Samsun Valiliği ziyaretinde açıklama yaparak "Samsun ilimizde, Bakanlığımızın sorumluluk alanındaki yatırımları ile ilgili olarak bir inceleme ziyaretinde bulunduk. Ulaştırma, hayatımızın her alanında her zaman ihtiyaç duyduğumuz bir hizmettir." dedi.

Samsun-Sivas demiryolu yakında hizmete girecek

Ulaştırma Bakanı Turhan, Samsun-Sivas demiryolunun yakında hizmete başlayacağını söyledi. Turhan, açıklamsında "Bugün Samsun ilimizde Bakanlığımızın hizmet alanındaki karayolu projeleriyle ilgili olarak Çarşamba-Ayvacık yolunun şantiyesini gezdik. Çalışmalarımız buralarda devam etmektedir. Yine Samsun-Bafra yolunun üst yapı iyileştirme çalışmalarımız, Kavak-Asarcık yol çalışmalarımız, Ladik-Taşova yolu yapım ve iyileştirme çalışmalarımız devam ediyor. Demiryolu kapsamında Samsun limanının İç Anadolu Bölgesine bağlantısını sağlayan Samsun-Sivas hattındaki çalışmalarımız son aşamaya geldi. Önümüzdeki günlerde bu projeyi inşallah hizmete açacağız." dedi.

Hızlı tren başka bahara kaldı

Bölgenin önemli sanayi kentinin Samsun olduğunu söyleyen Turhan, "Tekkeköy ilçesi Gelemen Lojistik Merkezindeki çalışmalar devam ediyor. Gelemen Lojistik Merkezine bağlanacak demiryolu hattının ihalesini yaptık. Çarşamba Uluslararası Terminal binasının ihalesini bu yıl içerisinde yapmayı planlıyoruz. Samsunumuzla ilgili olarak ulaştırma alanında yapmayı planladığımız önemli projelerimiz var. Çünkü Samsun bölgenin gerek sanayi, gerek tarım, gerek turizm, gerek ticaret ve lojistik alanında önemli bir merkezidir. Limanları ile Samsun Anadolu’nun Dünya’ya açılan bir kapısıdır. Ankara-Samsun hızlı demiryolu projesinin de sonlarına doğru yaklaştık. Bu yıl sonuna inşallah projeyi tamamlayıp, ihalesini yapmayı planlıyoruz. Bu Samsunumuza başka bir önem katacaktır. Samsun’un altyapısını daha çok güçlendirmiş olacağız. Hızlı demiryolu ile Mersin limanını Samsun limanına demiryolu sistemiyle de entegre etmiş olacağız." açıklamasını yaptı.

Batı ve Doğu çevre yolu hayata geçirilecek

Samsun'da yapımı planlanmakta olan doğu ve batı çevre yolu hakkında konuşan Bakan Turhan, "Samsunumuzu Ankara’ya otoyol standardında bir karayolu projesiyle de bağlamak için proje çalışmalarımız devam ediyor. Samsun-Ankara otoyolu ve devamında Bafra ve Ünye çevre yolu ile birlikte projemizin de son aşamasına yaklaşıyoruz. İlk etapta Ankara-Delice kesimini yap-işlet-devret sistemiyle ihalesini yapmayı planlıyoruz. Bundan sonrada kalan kısımların ihalesini yapıp, bölgemizin ulaşım altyapısını güçlendirmek için hayata geçireceğiz. Bu projelerin Samsunumuza ülkemize ve insanımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ali balbal
    7 ay önce
    Sadece laf. Yapilmayan bir seyin nasil hayri olur anlamiyorum. Senelerdir surumcemede kalan projeler. 10 yil oncede sayin belexiye baskani mustafa demirde vatana millete hayirli oksun demisti. Ama ortada hayirli olacak baslamis bir proje yok. Sadece laf sonuc atlet.