Reklam
Reklam

Samsun'da koronavirüs kaç can aldı

Samsun’da Covid-19 aşılama oranının yüzde 75'e ulaşması amacıyla ‘Hedef 1 Günde 55 bin 555 Aşı’ kampanyası başlatıldı.

Samsun'da koronavirüs kaç can aldı
30 Temmuz 2021 - 19:55 - Güncelleme: 30 Temmuz 2021 - 20:11
Samsun'un aşı haritasında renginin sarıdan, maviye dönmesini sağlamak amacıyla Valilik koordinasyonunda  İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Hedef 1 Günde 55 bin 555 Aşı’ kampanyası başlatıldı. 17-24 yaş grubundaki gençlerin yoğun katılımının sağlanmasının da hedeflendiği kampanyanın katkısıyla Covid-19 aşılama oranının yüzde 75'e ulaşması hedefleniyor. Kampanya kapsamında Samsun'un 55 noktasında ‘aşı durakları’ oluşturuldu.

Hedef Mavi Samsun

Aşı kampanya tanıtımında konuşan İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, aşı olmanın önemine değindiği konuşmasında "Koronaya karşı mücadelede en büyük silahımız olan aşıyı yapalım diyoruz. Bugün burada aşının koruma kalkanının tüm şehrimizi kaplaması ve Samsun'un Maviye yolculuğunu tamamlamak için bir araya geldik. Aşımızı yaptıralım ki ilimizde yüzde 75’lik aşılama oranına ulaşalım. Yeni aşılama grubuna alınan gençlerimize kampanyamız çerçevesinde küçük hediyelerle ödüllendirmek istedik. Aşı sırası gelmiş tüm vatandaşlarımızın sorumlu birey olarak topluma karşı ödevini yerine getirmesini ve aşılarını yaptırmasını istiyoruz" dedi.

Geçmişteki mücadelede aşı yoktu

Aşı kampanyasına destek veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Covid-19’a karşı 1,5 yılı aşkın süredir çok ciddi bir mücadele verildiğini söyleyerek “Bir günde 55 bin 555 aşı kampanyasında sayın valimizin öncülüğünde birlikteyiz. Bunu çok önemsediğimizi, çok önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Geçmişteki mücadelede aşı yoktu. O aşı yokken ki mücadele psikolojisini hep birlikte yaşadık. Özellikle Büyükşehir Belediyesi olarak bizim de çok büyük bir mücadelemiz oldu ama Sağlık İl Müdürlüğü’müzün şahsında da tüm sağlık çalışanlarımızı tebrik ediyorum, şükranlarımızı sunuyoruz" dedi.

3 binden fazla Samsunlu hayatını kaybetti

Gençleri aşı olmaya davet eden Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı ise hedefin Karadeniz bölgesinde maviye dönen ilk büyükşehir olduğunu söyledi. Salgın döneminde Samsun'da 12'si  sağlık çalışanı olmak üzere 3 binin üzerinde vatandaşın koronavirüsten hayatını kaybettiğini ifade eden Vali Dağlı, 5 hafta boyunca vaka sayısı en yüksek il olan Samsun'un sağlık çalışanlarının fedakarca çalışmaları ve vatandaşların duyarlılıkları sayesinde zor günlerin geride kaldığını aşı ile birlikte normal günlere dönüşün yakın olduğunu söyledi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum