Şehit teğmenin katilleri 30 yıl sonra yakalandı

Şehit teğmenin katilleri 30 yıl sonra yakalandı Şehit Piyade Teğmen Zafer TOKA’nın katilleri 30 yıl sonra yakalandı

Şehit teğmenin katilleri 30 yıl sonra yakalandı
04 Temmuz 2020 - 15:29

Şehit teğmenin katilleri 30 yıl sonra yakalandı


Şehit Piyade Teğmen Zafer TOKA’nın katilleri 30 yıl sonra yakalandı. Kaçakçılarla girdiği çatışmada şehit olan Teğmen Zafer Toka'nın katilleri planlanan operasyon ile Afrin'de yakalanarak Türkiye'ye getirildi.

Güvenlik güçlerinin uzun süren incelemeleri sonunda, tanıkların ifadesinde adı geçen şüpheli "Salih" isimli kişinin, Suriye'nin Afrin-Racu bölgesindeki Mamul Uşağı köyünde yaşayan 59 yaşındaki Salih Osman olduğu tespit edildi. Afrin’de gözaltına alınarak sorgulanan şüpheli Salih Osman, 30 yıl önceki Piyade Teğmen Toka'nın şehit edilmesi olayını yanındaki diğer iki kişi ile birlikte gerçekleştirdiklerini itiraf etti. Güvenlik güçleri elde ettiği bilgiler ışığında diğer suç ortaklarını da kıskıvrak yakaladı.

Hatay Valiliği tarafından operasyona ilişkin yapılan açıklamada "16 Haziran 1990 tarihinde, ilimiz Kırıkhan İlçesi 8. Hudut Bölük Komutanlığında görevli iken, sorumluluk bölgesinde bulunan, eski adı “Karataş Karakolu” olan, daha sonrasında şehidimizin adı verilerek,  2. Hudut Bölük Komutanlığı “Şehit Piyade Teğmen Zafer Toka Karakolu” olarak değiştirilen karakolun 400 metre güneyinde kaçakçılarla girdiği çatışmada Piyade Teğmen Zafer Toka şehit edilmişti.

Afrin Koordinatör Emniyet Müdürlüğü tarafından hain saldırıyı gerçekleştiren şahıslarla ilgili, 16 Haziran 1990 tarihinde yapılan tahkikat evrakları ve görgü tanıklarının beyanlarında isimleri geçen Salih Osman, Hacı Meyri (Hasan) ile Mehmet isimli 3 Suriye uyruklu şahsın yürütülen çalışmalarda yerinin tespiti üzerine,  02 Temmuz 2020 Saat 18.00 sıralarında, planlanan operasyon ile yakalanmıştır.

Devletimizin ilgili birimlerinin yapmış olduğu operasyon ile birlikte ülkemiz, suç unsurlarıyla mücadelede azim ve kararlılığını bir kez daha göstermiştir." denildi.

Ne olmuştu ?

16 Haziran 1990'da Hatay'ın Kırıkhan ilçesinin Karataş sınır bölgesinde bir grup kaçakçı Suriye'den Türkiye'ye geçmek istemiş, güvenlik güçlerinin "dur" ihtarına kaçakçıların ateşle karşılık vermesi üzerine Piyade Teğmen Zafer Toka ağır yaralanmıştı. Toka, Kırıkhan Devlet Hastanesine kaldırıldığı sırada yolda şehit düşmüştü.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hasan eroglu
    1 ay önce
    Allah rahmet eylesin Zafer Toka çok iyi bir insandı kanı yerde kalmadı güvenlik guclerimize tesk. Bende Karataş tk karakolunda 15 haziran 1990 cuma gününe kadar görev yaptım rahmetli ile görev değişimi yapmıştım ben Kırıkhan cephaneligine acemi asker eğitimine gelmiştim. Piyade teğmen Hasan Eroglu