Nail Bayraktaroğlu

Nail Bayraktaroğlu

Açık ve Net
nailbayraktaroglu@gmail.com

Samsun'da Arsa Rantı İddialarının Perde Arkası

24 Mart 2022 - 09:50

Samsun’da Arsa Rantı İddialarının Perde Arkası
İYİ Parti Grup Başkan Vekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta tarafından gündeme getirilen Samsun’da arsa rantı tartışmasının arka planını araştırarak tarafların açıklamalarını dinledim.
Açıklamalara hiçbir yorum katmadan sizlerle paylaşıyorum…
Ne olmuştu ?
Olay Erhan Usta’nın Twitter hesabından yaptığı paylaşımda isim vermeden:
Samsun’da heyelan bölgesinde bir tarla;
Ak Parti il yönetiminden biri satın alıyor.
1 ay sonra BŞB Meclisine, bu tarım arazisinin imara açılması için bir karar getiriliyor.
44 milyona aldığı yer, imar geçerse 450-500 milyon olacak! Bu karar engellendi ama ŞİMDİLİK!
Sözleri ile başladı.
Erhan Usta bu açıklaması ile Ak Parti’li il yöneticilerini töhmet altında bırakmakla kalmayıp aynı zamanda rant elde etmekle suçlamıştı.
Usta’ya cevap Ak Parti İl Başkanlığından geldi…
İl yöneticisi Atnan Arslan” Ben halen Samsun İl Başkan Yardımcısıyım. AK Parti İl Yönetiminden her kim almışsa o yeri, derhal ismini açıkla! Eğer yönetimden biri almışsa ‘ama’sız ‘fakat’sız istifa edeceğim! Ama ya öyle değilse? Sen, onurlu bir istifaya var mısın?” dedi.
Ak Parti İl Başkanı Ersan Aksu’da “Sene-i devriyesinde Sayın Erhan Usta’yı yalan nöbeti tuttu yine. Müddei, iddiasını ispatla mükelleftir. Aksi halde…” sözleri ile tartışmaya dahil oldu.
Sosyal medya’da Usta’ya tepkiler artınca Usta, sosyal medya hesabından yeni bir paylaşım yaparak arsayı satın alanın Burhan Erçal olduğunu söyleyerek “Ekteki görsel 13014 ada / 24 parselin Erçal Fındık Otomotiv'e ait olduğunu gösterir belgedir. Arazinin satın alınma tarihi 26 Kasım 2021'dir. Burhan Erçal firmanın sahibidir. Peki kimdir Burhan Erçal? AKP Samsun "KURUCU" il yönetim kurulu üyesi KURUCU!” ifadelerini kullandı.
Bununla yetinmeyen Usta, Başkan Aksu’nun hasta ziyaretleri içeren fotoğraflar paylaştı.
Erhan Usta’nın Ak Parti’li il yöneticisi iddiasının aslında eski bir parti yöneticisi olduğu ortaya çıktı.
Kamuoyunda bu tartışmalar sosyal medya ve bazı haber sitelerinde devam ederken konunun muhatapları ile görüştüm.
Önce Ak Parti İl Başkanı Ersan Aksu ile görüştüm.
Başkan Aksu, Erhan Usta’nın açıklamalarının Ak Parti’yi yıpratmaya yönelik olduğunu, önce arsayı satın alanın Ak Parti’li il yöneticisi olduğunu iddia ettiğini sosyal medyada gelen tepkiler üzerine isim açıklamak zorunda kaldığını ve açıkladığı ismin iddia ettiği gibi yönetici olmadığını ve niyetinin aşikar olduğunu söyledi.
Ersan Aksu, açıklamasının devamında “Eğer Erhan usta kamuoyu adına bir şeyler yapmak istiyorsa partisinde Şehit bacısına küfreden partisinin milletvekili ile ilgili bir şeyler yapsın” ifadelerini kullandı.
Başkan Aksu ile görüştükten sonra arsayı satın alan ve Erhan Usta’nin iddiasına göre rant sağlamakla suçlanan Burhan Erçal ile görüştüm.
Burhan Erçal, açıklamasında “Deveci çiftliği olarak bilinen arazinin sahipleri bize ulaşarak arsalarını satmak istediklerini bildirdi. Arsanın sahipleri 70-80 yaşlarında 3 tane bayan. İstanbul’a yerleştiklerini ve arsalarını satmak istediklerini söylediler. Hatta satın almamızı teşvik etmek için arsalarının yakın zamanda imara açılacağını söylediler.
Bizden önce 5 kişi ile görüşmüşler. Hatta, Yeşiltyurtlarla ön anlaşma yapmışlar. Ancak Hikmet Yeşilyurt son anda başka bir yatırım fırsatı çıkınca arsayı almaktan vazgeçmiş. Arsa sahipleri sonra bize gelmişler. Biz 4 kuşaktır ticaretle uğraşıyoruz. Fındık ithalatçılığı, otomotiv ticareti, nakliye, inşaat ve birçok ticari alanda faaliyet gösteriyoruz. Sayın Erhan Usta’nın iddialarını bir arkadaşımdan öğrendim. Kendisiyle bir hukukum alıp vereceğim yok.
Kendisini 3 defa telefonla arayıp görüşmek istedim. Ancak kendisi telefonlarımı açmadı. Biz ticaretle uğraşan bir aile şirketiyiz. Bize yapılan bu suçlamayı kabul etmemiz mümkün değil. Sayın Erhan Usta hakkında tüm yasal işlemleri başlatacağız. Kendisi ticari itibarımızı lekelemeye ve zarar vermeye çalışmıştır. Samsun’da biz ve bizim gibi şirketlere bu tür suçlamalarla itibar suikasti yapılmaktadır. Samsun’u terkedip giden iş adamlarına baktığınızda ne demek istediğimi anlarsınız” dedi.
Burhan Erçal’ın bu açıklamalarından sonra Sayın Erhan Usta’yı aradım.
Erhan Usta, konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Samsun’da bir arsa rantı var. Büyükşehir belediyesi tarım arazilerini önce heyelan bölgesi statüsünden çıkarıp imara açarak birilerine rant sağlamaya çalışıyor. Benim derdim büyükşehirin tarım arazilerini imara açması ile ilgili. Buradan birilerine büyük rantlar sağlanmaya çalışılıyor. Ben arsayı satın alanın kim olduğunu biliyordum. İsmini açıklamayı düşünmüyordum. Ancak sosyal medya hesaplarından ismi açıkla yoksa istifa et açıklamaları üzerine isim açıkladım.”
Tekrar görüşmek üzere… 

YORUMLAR

  • 0 Yorum